Money & Food
Aug. 3rd, 2011 05:43 pmI'm currently trying to put together a smarter shopping list than usual because I really don't have much money left after I've been to IKEA. Normally I don't reach this point until at least two weeks into the month, so this is a bit of a problem.
I have discovered, to my own surprise, that most of the meals I frequently cook actually cost under or around an euro. What makes things expensive is when I add coconut milk or empty a whole jar of sausages in one day (that would be five medium-sized* sausages, FYI - I'm not some sort of Sausage Monster :P).
It's difficult to figure out how much rice and cheese cost me because I have no idea what percentage of a package I use up for one meal, on average. I can guess at the rice, but the cheese? I'm afraid I'll have to remember to count the slices next time.
Drinks shouldn't be a problem if I fall back on tea more often.
Incidentally, one container of lactose-free chocolate pudding costs around the same as two rice cracker and jam sandwiches (my usual breakfast), so I suppose even that could be excused from time to time.
There is entirely too much thinking to be done here. Ugh.
*Oddly enough, these jars are actually less expensive than the ones containing eight larger sausages. Same brand. No other difference. Counter-intuitive, huh? I don't get it, either. (ETA: I'm talking about the relative price, of course. In case that wasn't clear, LOL.)
I have discovered, to my own surprise, that most of the meals I frequently cook actually cost under or around an euro. What makes things expensive is when I add coconut milk or empty a whole jar of sausages in one day (that would be five medium-sized* sausages, FYI - I'm not some sort of Sausage Monster :P).
It's difficult to figure out how much rice and cheese cost me because I have no idea what percentage of a package I use up for one meal, on average. I can guess at the rice, but the cheese? I'm afraid I'll have to remember to count the slices next time.
Drinks shouldn't be a problem if I fall back on tea more often.
Incidentally, one container of lactose-free chocolate pudding costs around the same as two rice cracker and jam sandwiches (my usual breakfast), so I suppose even that could be excused from time to time.
There is entirely too much thinking to be done here. Ugh.
*Oddly enough, these jars are actually less expensive than the ones containing eight larger sausages. Same brand. No other difference. Counter-intuitive, huh? I don't get it, either. (ETA: I'm talking about the relative price, of course. In case that wasn't clear, LOL.)